راهنمای نوشتن مقاله برای ژورنال موزیم ساینس و تکنالوژی

ارسال مقاله
از تمام علاقمندان درخواست می‌شود تا با در نظر داشت روش این متن در نوشتار‏، مقالات ساینسی یا تکنالوژیکی خود را در نسخه فایل مایکروسافت Word  به ایمیل  editor@museum.af ارسال نمایند.  ژورنال موزیم ساینس و تکنالوژی هر فصل به زبان ‌دری‌ با خلاصه انگلیسی، منتشر می‌شود. مقالات ارسال‌شده نباید در نشریات دیگر به چاپ رسیده باشند و یا همزمان برای نشریات دیگر ارسال شده باشند و همچنین مسئولیت صحت مطالب ذکر شده در مقالات نیز بر عهده نویسندگان آن‌ها خواهد بود. از تمام محققان، اساتید گرانقدر، محصلین و علاقمندان خواهش می‌گردد، مقالات علمی تحقیقی خود را به زبان دری و در صورت امکان همراه خلاصه انگلیسی برای این ژورنال ارسال نمایند.
بررسی مقاله
مقالات توسط گروه بررسی و ارزیابی موزیم ارزیابی می‌شوند و هر چه سرعت پاسخگویی نویسندگان به اصلاح‌های درخواستی داورها سریع‌تر باشد، زمان تعیین وضعیت مقالات نیز کوتاه‌تر خواهد بود. لازم است تا تمام اصلاح‌های انجام‌شده در مقاله با رنگ زرد   (Highlight)شود تا داورها به راحتی قادر به داوری مقاله اصلاح‌شده باشند.
ساختار مقاله
اندازه صفحات باید برابر با A4 در نظر گرفته شوند.
متن مقاله باید در فایل مایکروسافت ورد در حداقل هفت صفحه کامل و حداکثر بیست صفحه نوشته شود.
هر مقاله به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود که عبارتند از:
عنوان
عنوان مقاله باید حداکثر شامل 15 کلمه باشد و تمامی ویژگی‌های تحقیق انجام‌شده را نیز مشخص ‌کند. در عنوان مقاله باید از آوردن کلمات اختصاری خودداری شود.
نام نویسنده
نام نویسنده باید در یک خط و بعد از عنوان مقاله آورده شود.
خلاصه دری
خلاصه یا  abstractباید به صورت یک پاراگراف شامل 200 تا 250 کلمه، موضوع و نتایج تحقیق انجام‌گرفته را به طور واضح بیان کند، به بیان دیگر، باید اهمیت موضوع، دلیل انجام تحقیق و خلاصه‌ای از طریقه انجام آن و همچنین نتایج به‌دست‌آمده در خلاصه طرح شود. در نوشتن خلاصه باید از بیان جزئیات، جدول، شکل، رابطه ریاضی خودداری نمود.
کلمات کلیدی دری
تعداد کلمات کلیدی ارائه‌شده در انتهای خلاصه باید پنج کلمه یا عبارت باشد.
خلاصه انگلیسی
در هنگام ارسال مقاله دری به نشریه موزیم ساینس و تکنالوژي لازم است که خلاصه یک صفحه‌ای انگلیسی که ترجمه خلاصه دری است تهیه شود.
مقدمه
در این بخش، باید تمام موضوع مورد بحث بیان شود و بعد خلاصه‌ای از تاریخچه موضوع و مطالعات انجام‌شده همراه با ویژگی‌های آن‌ها (به نحوی که اهمیت انجام کار برای خواننده روشن شود)، توضیح داده شود.
بحث
این بخش شامل تحلیل داشته‌ها و یافته‌ها و مقایسه آن با دیگر تحقیقات کشوری یا جهانی می‌باشد. مهم‌ترین بخش یک مقاله علمی تحقیقی، ارائه نتایج به‌دست‌آمده خواهد بود. بنابراین باید به درستی نشان داده شود که الگوی توسعه‌یافته، نتایج درستی را به لحاظ معلوماتی و کیفیتی ارائه داده است.
نتیجه‌گیری
در این بخش، باید نکات مهم به طور خلاصه مرور شوند، به نحوی که خواننده به نتایج اصلی کار به درستی آگاه شود.
منابع و مراجع
مراجع می‌تواند شامل کتاب‌ها، مقالات مجلات علمی، اختراع‌های ثبت‌شده، مقالات کنفرانس‌ها، پایان‌نامه‌ها، گزارش‌های تخنیکی، کارگاه‌های آموزشی، وب‌سایت‌های معتبر و دیگر منابع قابل استناد باشد. لیست مراجع باید به ترتیب استفاده در متن مقاله تهیه و در انتهای مقاله به صورت انگلیسی آورده شود.
شکل‌ها
طرح‌واره‌ها، نمودارها و شکل‌های به کاررفته باید نامگذاری شوند و در مقاله قرار بگیرند. شکل‌های موجود در مقالات ارسالی باید دارای کیفیتی مناسب باشند. بعد از مرحله پذیرش مقاله نیز لازم است تا شکل‌ها در قالب JPEG یا TIFF  به صورت جداگانه ارسال شوند.

ژورنال ها

ژورنال تابستان موزیم ساینس و تکنالوژی - 2020

ژورنال خزان موزیم ساینس و تکنالوژی - 2020

ژورنال زمستان موزیم ساینس و تکنالوژی - 2020

ژورنال بهار موزیم ساینس و تکنالوژی - 2021