آینده را کشف کنید

مقدمه

دیپارتمنت فزیک یکی از بخش‌های مهم خانه ساینس و تکنالوژی است که وظایف اصلی آن ارائه و مهیا طیف وسیعی از تجارب مضمون فزیک به سویه های مختلف  (مکاتب و پوهنتون) است تا از طریق آن متعلمین و محصلین عریز بتوانند دانش علمی ، درک و مهارت های لازم ساینسی  و تکنالوژیکی را بیشتر گردد.

فزیک یکی از اساسی ترین علوم طبیعی است. این علم شامل مطالعه قوانین جهانی، رفتارها و روابط بین طیف گسترده ای از پدیده های طبیعی  است. از طریق یادگیری فزیک ، دانش آموزان؛ دانش مفهومی و رویه ای مربوط به زندگی روزمره خود را به دست می‌آورند.

دیپارتمنت فزیک با تاکید به نقش فزیک در زندگی روزمره طیف گسترده ای از بخش های مختلف فزیک را به علاقه مندان ساینس  ارائه می دهد تا به وسیله آن سبب ارتقای ظرفیت  دانشجویان و دانش آموزان در انجام، مشاهده تجزیه و تحلیل و گزارش یک تجربه گردد.

باید یاد آور شد که تمرکز کاری  این بخش خانه ساینس و تکنالوژی در ۵ شاخه از فزیک بوده که عبارتنداز:

  • میخانیک
  • نور
  • برق
  • ترمودینامیک
  • مقناطیس

برعلاوه تجارب، مودل سازی یکی دیگر از فعالیت های دیپارتمنت فزیک است تا به دانشجویان و دانش آموزان عزیز توانایی تبدیل مفاهیم فزیکی و ریاضیکی را به مودل ها داشته باشند.

دستاورد ها

مسابقات ساینسی

در آگست ۲۰۱۹ ، HSTO میزبان بزرگترین مسابقه ساینسی میان 119 تیم از 23 مکتب در کابل بود. درین مسابقه برای هر صنف (۷-۱۲) یک چالش نظر به سویه دانش آموزان انتخاب شده بود.  در حالی که در سال ۲۰۲۰ به علت شیوع ویروس کرونا نتوانستیم این مسابقه را برگزار کنیم اما در ۲۰۲۱ نه تنها مسابقات ساینسی بلکه مسابقات رباتیک نیز برگزار می کند.

تریننگ معلمین

به منظور ایجاد ظرفیت، اشتیاق و مهارت در روش تدریس، HSTO ترینینگ های  بسیار فشرده و موثر را برای ۳۰۰ معلم از ۱۰۰ مکتب برگزار کرد. که در آن معلمان موارد ضروری از جمله مهارت‌های تدریس، مدیریت صنف، توسعه برنامه درسی، تجربه عملی را فرا گرفتند.

انجمن بانوان افغان در ساینس و تکنالوژی

     انجمن بانوان افغان در ساینس و تکنالوژی در زمستان سال ۱۳۹۹ با اعضای فعال شروع به فعالیت نمود. این مجموعه در صدد فراهم ساختن لابراتوارهای مجهز برای بانوان در ساینس و تکنالوژی، برگزاری سیمینارها و وبینارهای علمی تحقیقی، برگزاری کورس های کوتاه مدت ساینسی و تکنالوژیکی، سیرهای علمی متناسب به رشته‌های ساینسی و تکنالوژیکی و کتابخانه مجهز ساینسی برای تحقیق و مطالعه بانوان در ساینس و تکنالوژی می‌باشد.