مقدمه

نجوم یکی از بخشهای خانه ساینس و تکنالوژی است. در این بخش تحقیق و تمرکز بالای  پدیده های فراتر از زمین ، در فضا می باشد.
نجوم که شاخه ای ازعلوم طبیعی بوده  و به اشیا و حوادث آسمانی ، فضا و به طور کلی جهان فزیکی می پردازد. از قرن بیستم ، دانشمندان علم نجوم را به دو شاخه تقیسمات کرده اند ، نجوم رصدی و نظری. نجوم رصدی از تلسکوپ ها و دوربین ها برای رصد یا مشاهده ستارگان ، کهکشان ها و سایر اجرام نجومی استفاده می کند و در نجوم نظری مودلهای ریاضی و سیستمهای فزیکی برای منطقی سازی ، توضیح و پیش بینی پدیده های طبیعی استفاده می کند و در HSTO تمرکز اصلی ما بر نجوم رصدی است.

دستاورد ها

مسابقات ساینسی

در آگست ۲۰۱۹ ، HSTO میزبان بزرگترین مسابقه ساینسی میان 119 تیم از 23 مکتب در کابل بود. درین مسابقه برای هر صنف (۷-۱۲) یک چالش نظر به سویه دانش آموزان انتخاب شده بود.  در حالی که در سال ۲۰۲۰ به علت شیوع ویروس کرونا نتوانستیم این مسابقه را برگزار کنیم اما در ۲۰۲۱ نه تنها مسابقات ساینسی بلکه مسابقات رباتیک نیز برگزار می کند.

ترینینگ معلمین

به منظور ایجاد ظرفیت، اشتیاق و مهارت در روش تدریس، HSTO ترینینگ های  بسیار فشرده و موثر را برای ۳۰۰ معلم از ۱۰۰ مکتب برگزار کرد. که در آن معلمان موارد ضروری از جمله مهارت‌های تدریس، مدیریت صنف، توسعه برنامه درسی، تجربه عملی را فرا گرفتند.

انجمن بانوان افغان در ساینس و تکنالوژی(AAWiST)

انجمن بانوان افغان در ساینس و تکنالوژی در زمستان سال ۱۳۹۹ با اعضای فعال شروع به فعالیت نمود. این مجموعه در صدد فراهم ساختن لابراتوارهای مجهز برای بانوان در ساینس و تکنالوژی، برگزاری سیمینارها و وبینارهای علمی تحقیقی، برگزاری کورس های کوتاه مدت ساینسی و تکنالوژیکی، سیرهای علمی متناسب به رشته‌های ساینسی و تکنالوژیکی و کتابخانه مجهز ساینسی برای تحقیق و مطالعه بانوان در ساینس و تکنالوژی می‌باشد.

تازه ترین خبر ها

تازه ترین خبر ها از دنیای نجوم و فضانوردان حالا از ویب سایت موزیم ساینس و تکنالوژی!

تصاویر

برای مشاهده تصاویر بیشتر از بخش نجوم میتوانید از صفحه گالری ویب سایت ما دیدن نمایید.